EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zrealizowano szereg postulatów w żłobkach. Na jesień podwyżki czy protesty?

co_sie_dzieje_w_zlobkach3Od wczoraj członkinie OZZ Inicjatywa Pracownicza przy poznańskich żłobkach rozprowadzają ulotki między pracownikami oraz rodzicami podsumuwujące dotychczasowe działania w ramach sporu zbiorowego. Do tej pory udało się wywalczyć szereg kwestii związanych z warunkami pracy. Jeśli chodzi o podwyżkę wynagrodzenia, komisja zawiesiła spór zbiorowy do 20 sierpnia. Do tego czasu oczekuje, że wiceprezydent Stępień przedstawi propozycje podwyżek. Działaczki zapowiadają, że jeśli tak się nie stanie, na jesień może być znów gorąco.

Publikujemy treść ulotki:

Spór zbiorowy, który Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu rozpoczęła w marcu 2012 r., został zawieszony do 20 sierpnia. Do tego czasu oczekujemy, że wiceprezydent Stępień przedstawi propozycje podwyżek. Jeśli tak się nie stanie, na jesień może być znów gorąco.

Od wielu miesięcy domagamy się podwyżek naszych pensji oraz szeregu uregulowań dotyczących warunków pracy. W ostatnich miesiącach odbyło się w ramach sporu zbiorowego szereg spotkań z dyrektorkami zespołów 1, 3 i 4. Dzięki naszym działaniom udało się uzyskać porozumienie co do realizacji wszystkich naszych postulatów, poza podwyżkami.  

Wywalczyłyśmy:

1. Płatne urlopy szkoleniowe – należą się pracownikom dokształcającym się po linii zawodowej. Urlop się należy na ostatnim roku szkoły/studiów. Szczegóły zostaną zapisane w regulaminie pracy.

2. Jasne zasady awansu – ustalono, że zostaną dopisane do regulaminu płacy a w przypadku zespołu nr 4 w osobnym „regulaminie awansu”. Ustalono m.in. że każda nowo przyjęta osoba do zespołu do opieki nad dziećmi zostaje przyjęta na stanowisko młodszego opiekuna. Jest to naszym zdaniem sprawiedliwy zapis wobec osób pracujących wiele lat przy dzieciach, dający zarazem szanse awansu na stanowisko opiekuna w pierwszej kolejności dotychczasowym pracownikom.

3. Zmianę zakresu obowiązków – ustalono, że w zespole nr 3 i 4 zakresy obowiązków pozostaną bez zmian do kwietnia 2014 r., natomiast pokojowe, które spełnią wymogi ustawy żłobkowej mają prawo wystąpić o zmianę stanowiska na młodszego opiekuna (nie wiąże się to jednak ze zmianą wynagrodzenia). W zespole nr 1 „porządki wiosenno-jesienne” zostały wykreślone z zakresu obowiązków. 

4. Środki ochrony osobistej – w każdym zespole zobowiązano się do dostarczania środków ochrony osobistej każdemu pracownikowi (chodzi głównie o rękawiczki jednorazowe).

5. Uregulowano kwestie BHP – chodzi o mycie okien na wysokościach. Przyjęto następujące procedury: mycie przy użyciu myjek teleskopowych z poziomu roboczego, lub mycie z podestów, drabin do wysokości 1,0 m. W przypadku prac powyżej 1,0 m pracodawca zakupi schodnie lub inne urządzenie zwiększające bezpieczeństwo pracowników bądź zatrudni firmy zewnętrzne.

6. Fundusz Socjalny – w wypadku zespołu nr 1 związek oddelegował osoby do pracy w komisji socjalnej i pracuje nad regulaminem.

Zapisy te zaczną obowiązywać od końca czerwca 2012 r. w przypadku Zespołu 1 i 3, a w przypadku zespołu nr 4 w momencie podpisania przez dyrektor (ustalenia są podjęte, pozostaje tylko podpisanie dokumentów, które ma nastąpić do końca miesiąca).

Podczas rozmów dyrektor zespołu nr 1 zadeklarowała przy świadkach instalować kamery jedynie na holach, korytarzach i na zewnątrz budynku, a nie w bawialniach czy pokojach socjalnych. Liczymy, że słowo pani dyrektor, w obecności jej pełnomocnik i innych świadków, jest wiążące.

Równolegle członkinie prezydium związku brały udział w pracach zespołu mającego wypracować oszczędności, który zakończył pracę w maju. Nasz udział pozwolił nam mieć wpływ na to, by cięcia nie odbywały się kosztem pracowników. Niestety udało się zaoszczędzić jedynie ok. 200 tys zł – jest to kwota pozwalająca na podwyżkę w wysokości ok. 30 zł, która oczywiście nas nie zadowala.

Poza sporem zbiorowym, kilkanaście pracownic żłobków wystąpiło do sądu pracy. Przed wprowadzeniem ustawy żłobkowej w jednym z zespołów przez dwa lata pracownice pracowały dodatkowo 25 min dziennie, za co nie otrzymywał wynagrodzenia. Zdecydowały się założyć sprawy w sądzie o spłatę nadgodzin. Pierwsze procesu ruszyły, kolejne sprawy we wrześniu. czytaj więcej

Oprócz sporu zbiorowego, zespołu ds. oszczędności i pozwami, angażowałyśmy się również w demonstrację 10 czerwca pod hasłem „Chleba zamiast Igrzysk”. Przedstawicielki pracownic żłobków przemaszerowały przez Poznań, brały udział w konferencji prasowej, debacie telewizyjnej oraz spotkaniach z innymi organiza-cjami społecznymi, które zapowiadają wsparcie dla naszych działań w przyszłości. czytaj więcej

Pamiętajmy, że nasze prawa pracownicze nie mogą być łamane. Żadna z nas nie może być zmuszana do pracy w nadgodzinach, nie może być zastraszana itd. – informujecie nasze związek o wszelkich nadużyciach! Nie jesteście same!

Władze nie chcą zgodzić się na zwiększenie budżetu żłobków tłumacząc się kryzysem finansowym. Wszyscy dobrze wiemy, że jak trzeba, to są pieniądze (na termy, stadion, nagrody itp.). Jesteśmy jedną z najgorzej opłacanych grup pracowników samorządowych. Mówimy: dość ignorowania naszych potrzeb!  

Jeśli 20 sierpnia nie dostaniemy konkretnych propozycji od władz miasta, zapowiadamy podjęcie działań protestacyjnych!

Działamy dalej! Żądamy podwyżek! Razem jesteśmy silniejsze!

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza
przy Zespołach Żłobków w Poznaniu,
czerwiec, 2012 r.

ulotka w PDF

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.