EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Żłobki przed sądem pracy

co_sie_dzieje_w_zlobkach221 i 25 czerwca 2012 r. przed Sądem Pracy w Poznaniu odbyły się dwie rozprawy z powództwa przeciwko Zespołowi Żłobków nr 1 w Poznaniu. Kilkanaście pracownic domaga się zapłaty za ponadnormatywny czas pracy. W jednej ze spraw pracodawca nieoczekiwanie zaproponował ugodę, mimo że wcześniej pełnomocnik dyrektor Sokołowskiej zarzekała się przed sądem, że jest to niemożliwe.

Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej pracownicy i pracownice ZOZ powinny pracować 7 godz. 35 minut. W Zespole Żłóbków nr 1 w Poznaniu we wrześniu 2009 roku, dyrekcja zmieniła te zasady i zarządzeniem wprowadziła dla opiekunek dziecięcy i salowych ośmiogodzinny dzień pracy. Kiedy sprawa trafiła do Inspekcji Pracy okazało się, że w kartach ewidencji czasu pracy widnieje zapis, że opiekunki i salowe pracowały zgodnie z ustawą, czyli 7 godz. 35 minut, co nie odpowiadało prawdzie. Karty pracy nie były podpisane przez pracownice, choć wymagał tego regulamin pracy. Kilkanaście z nich złożyło pozwy. W sprawie tej toczą się trzy osobne postępowania. Pracownice reprezentuje pełnomocnik związkowy Inicjatywy Pracowniczej.

W dniu 21 czerwca odbył się kolejne posiedzenie sądu w sprawie dotyczące ośmiu pracownic żłobków. Zeznawało pięcioro światków. Wszyscy świadkowie, także strony pozwanej, przyznali zgodnie, że opiekunki i salowe pracowały zamiast 7 godz. 35 minut, 8 godzin dziennie. W toku przewodu sądowego ujawniono też inne uchybienia m.in. związane z zasadami rozliczania nadgodzin.

W 25 czerwca przed sądem była rozpatrywana sprawa tylko jednej pracownicy - salowej. Pracodawca nieoczekiwanie zaproponował ugodę. Wcześnie twierdził, że zawarcie w tym względzie porozumienie nie jest możliwe. W ciągu 7 dniu pracownica otrzyma 1400 zł. tytułem zaległych poborów. Choć pracownic i jej pełnomocnik związkowy zrezygnowali z części wynagrodzenia i odsetek, ale ugodę uznali za korzystną. Nie jest wykluczone, że zawarte zostaną kolejne – w tym względzie rozmowy między związkiem zawodowym i pracodawcą trwają.

Kolejne dwie rozprawy mają się odbyć 3 i 18 września.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.