EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Demonstracja: Nie oddamy naszych praw!

demonstracja ""Uwaga, kryzys! Nie oddamy naszych praw!
demonstracja ""Uwaga, kryzys! Nie oddamy naszych praw!

W sobotę 20 czerwca w Warszawie, zaprzyjaźniony z Inicjatywą Pracowniczą związek zawodowy Związkowa Alternatywa organizuje demonstrację przeciwko rządowej polityce "antykryzysowej", przerzucającej na pracowników koszta kryzysu i demontującej Kodeks pracy. Komisja Krajowa Inicjatywy Pracowniczej apeluje do wszystkich struktur związku o mobilizację i wsparcie tej demonstracji. Poniżej publikujemy apel organizatorów sobotniej demonstracji.

Data: sobota 20 czerwca
Godzina: 12:00
Miejsce: Ministerstwo Aktywów Państwowych (ul. Krucza 36 / ul. Wspólna 6, Warszawa)
Wydarzenie na Facebooku: [LINK]

Epidemia koronawirusa obnażyła antypracownicze oblicze władzy. Rząd wykorzystuje kryzys do kwestionowania podstawowych praw pracowniczych, do niszczenia Kodeksu Pracy, do osłabiania związków zawodowych, do pozbawiania stabilności zatrudnienia. Zamiast pomagać pracownikom i dbać o ich bezpieczeństwo, władza wypowiedziała wojnę ludziom pracy. Większość parlamentarna przemyca kolejne antypracownicze rozwiązania, które ułatwiają zwolnienia i obniżki płac, odbierają prawo do planowania urlopów, kwestionują układy zbiorowe i porozumienia zakładowe.

 W spółkach skarbu państwa trwa brutalny atak na związkowców nieposłusznych władzy. Zamiast dialogu mamy zwolnienia, pozwy sądowe i szykany. Zamiast troski o godną pracę i stabilne zatrudnienie, mamy promowanie umów śmieciowych i oszczędności na procedurach bezpieczeństwa. Zamiast zatrudnienia wysokiej klasy fachowców na kierowniczych stanowiskach, mamy nepotyzm i kolesiostwo. W Polskich Liniach Lotniczych LOT zarząd proponuje gigantyczne obniżki wynagrodzeń, chce odbierać pracownikom ich podstawowe prawa, a na dodatek wspiera niestandardowe formy zatrudnienia. Dlatego Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą. Również na Poczcie Polskiej, która do niedawna była dla władzy strategiczną spółką dla funkcjonowania państwa, zarząd planuje obniżki pensji, a wcześniej zwolnił dyscyplinarnie lidera Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, Piotra Moniuszkę. Coraz bardziej napięta sytuacja jest w Państwowych Portach Lotniczych, w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w spółkach kolejowych i energetycznych. W kolejnych strategicznych przedsiębiorstwach są wprowadzane cięcia i oszczędności, a tymczasem członkowie zarządów wciąż zarabiają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. To nie jest sprawiedliwe dzielenie się kosztami kryzysu.

Domagamy się tarczy antykryzysowej dla pracowników, dla osób bez pracy, dla osób biednych, dla osób z niepełnosprawnościami, dla bezdomnych, dla rencistów i dla emerytów. Domagamy się eliminacji umów śmieciowych, począwszy od spółek skarbu państwa, uzależnienia pomocy dla firm od zachowania poziomu płac i zatrudnienia, troski i bezpieczeństwo i higienę pracy, znacznie wyższych i bardziej powszechnych zasiłków, zwiększenia wydatków publicznych na służbę zdrowia i opiekę społeczną, większego wsparcia dla osób o najniższych dochodach. Domagamy się tarczy, która chroniłaby przed bezrobociem, ubóstwem i wykluczeniem społecznym!

Wychodzimy na ulice, bo mamy dość! Mamy dość biedy, wyzysku, nierówności społecznych, braku stabilności na rynku pracy. Mamy dość samowoli władzy i traktowania ludzi pracy jako obywateli gorszego sortu. Chodźcie z nami! Wspólnie zaprotestujmy przeciwko antypracowniczej polityce rządu! Nie oddamy naszych praw!

Widzimy się w sobotę, 20 czerwca o 12.00 przed Ministerstwem Aktywów Państwowych (ul. Krucza 36/ul. Wspólna 6)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.