EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zielona Góra: Kolejny działacz IP zwolniony z pracy

20 lutego, firma IPT Akromar wypowiedziała pracę działaczowi Inicjatyw Pracowniczej Romanowi Szczęsnemu. Stało się to bezpośrednio po tym, jak zagroził publikacją materiału prasowego dotyczącego sytuacji pracowników firmy. Szczęsny od wielu miesięcy bez skutku interweniował u kierownictwa w sprawie złych warunków pracy i łamania praw pracowniczych. Opisujący ten stan rzeczy materiał prasowy miał się ukazać w Biuletynie IP. Szczęsny za pośrednictwem Akromaru pracował przede wszystkim w Centrum Handlowy Auchan.

W Akromarze łamano prawo. Pracownicy firmy często przychodzili do pracy nawet pięć niedziel pod rząd. Zgodnie z art. 15112 pracownik powinien korzystać z wolnej niedzieli, co najmniej raz na cztery tygodnie. IPT Akromar, omijała przepisy dotyczące pracy w nadgodzinach, a przede wszystkich art. 1511 określający dodatek do wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe w wysokości 50 lub 100 proc. Szefowie powierzali placowym identyczne zadania, jak te, które realizowali oni na podstawie umowy o pracę – sprzątanie placu – lecz w innych miejscach i czasie, często za wynagrodzeniem niższym niż w podstawowym czasie pracy. W tym celu firma zawierała z nimi umowy cywilnoprawne – a nieraz nawet pracowali bez umowy.

W dniu 27 lutego, Roman Szczęsny złożył w zielonogórskim Sądzie Pracy pozew przeciwko IPT Akromar z siedzibą w Zielonej Górze o przywrócenie do pracy i wypłatę odszkodowania za czas pozostawania bez pracy. Sąd w najbliższym czasie wyznaczy termin pierwszej rozprawy.

Roman Szczęsny jest kolejnym zwolnionym działaczem Lubuskiej Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, na wokandę lubuskich Sądów Pracy, trafiły także sprawy Jacka Rosołowskiego (TRANS) i Piotra Krzyżaniaka (Alma Market).

Firma IPT Akromar już wcześniej była odpowiedzialna za zwalnianie działaczy IP. W marcu 2006 roku wręczono wypowiedzenie Jackowi Rosołowskiemu, który próbował założyć komisję zakładową IP w Impel-TOM, należącą w 2/3 do holdingu Impel S.A. , a w pozostałej części do Marka Kapalskiego. Do Kapalskiego należała (i należy) także firma Akromar. Przy przenoszeniu pracowników z Impel TOM do Akromaru pozbyto się kolejnych trzech członków IP: Piotra Duplagi, Czesława Tomczaka i Piotra Szkwarka (którzy zeznawali w sądzie jak świadkowie Rosołowskiego). Sprawy do sądu pracy skierowali Rosołowski i Duplaga. W pierwszym przypadku sąd przyznał, że przyczyną zwolnienia Rosołowskiego była próba założenia związku zawodowego i orzekł odszkodowanie. Piotr Duplaga podpisał z pracodawcą ugodę przed sądem, na mocy której otrzymał odszkodowanie w żądanej wysokości. Ostatecznie Impel S.A. zerwał umowę z Kapalskim, a od początku 2007 roku Impel TOM zmienił nazwę na ITP Akromar, która zwolniła Romana Szczęsnego.

IPT Akromar łamała prawo pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe także w innych okolicznościach. Groziła swoim pracownikom w Centrum Handlowym Auchan w Zielonej Górze (sprzątaczką), tym, że jeżeli nadal będą się kontaktować z członkami IP, oraz przyjmować od nich ulotki, to nie zostaną uwzględnieniem przy podwyższaniu płac, albo zostaną ukarane obniżaniem premii.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.