EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Oświadczenie w sprawie Anny Łojewskiej

Poznań, 24.08.2007 r.

W 2000 roku Anna Jadwiga Łojewska przepracowała, jako kierownik biura i księgowa, w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Św. Jana Bosko "Serca Sercom", którego siedziba mieści się przy ul. Wronieckiej 9, w Poznaniu. Nadzór nad Stowarzyszeniem pełni (faktycznie nim zarządzający) Zakon Salezjanów.

Za swoją pracę Anna Łojewska nie otrzymała żadnej zapłaty, wobec powyższego skierowała sprawę do sądu rejonowego w Poznaniu. Ponieważ umowa miała charakter cywilno-prawny (chociaż wg prawa powinna być to umowa o pracę), sprawę rozstrzygał sąd cywilny. W dniu 18 lipca 2001 roku zapadł prawomocny wyrok. Na rzecz Anny Łojewskiej zasądzono kwotę 5900 zł. tytułem niewypłaconego wynagrodzenia plus odsetki, oraz dodatkowo 515 złotych tytułem kosztów tzw. zastępstwa procesowego. Pomimo, że rok później wyrok ten otrzymał klauzulę wykonalności, pieniędzy nigdy nie udało się Annie Łojewskiej odzyskać. Na swoje liczne pisma i monity, Anna Łojewska nigdy nie otrzymała od władz Stowarzyszenia, ani od Salezjanów, żadnej odpowiedzi.

Po kilku latach bezskutecznego dopominania się zapłaty za pracę, Anna Łojewska zgłosiła się do związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza (IP). W dniu 30 maja 2007 roku zażądaliśmy od Stowarzyszenia zapłaty i powiadomiliśmy o tym władzę Salezjanów. Nie otrzymaliśmy na nasze pismo odpowiedzi.

Nasz związek już wcześniej, od zupełnie innej osoby pracującej dla salezjańskiego Stowarzyszenia w Poznaniu, słyszał o niezgodnych z prawem pracy postępowaniem tej organizacji, zatem liczba poszkodowanych pracowników może być większa. Z informacji naszych wynika, iż zarządzane przez salezjanów Stowarzyszenie przeżywa trudności finansowe. Prowadząc za jego pośrednictwem swoją działalność, zakon dystansuje się od ewentualnych roszczeń, w tym pracowniczych. Inicjatywa Pracownicza uważa takie działania za nie do przyjęcia. Salezjanie ponoszą pełną odpowiedzialność moralną, a także finansową, za sygnowaną przez nich działalność stowarzyszeniową. Jest rzeczą nie do przyjęcia, ażeby korzystając z autorytetu Kościoła katolickiego, działające pod jego auspicjami organizacje łamały prawa pracownicze, co niestety ma miejsce. Przypadek Salezjanów nie jest jedynym tego typu, o którym słyszeliśmy. Dzisiejsza akcja ma za zadanie przerwanie milczenia w tej sprawie.

Żądamy natychmiastowej wypłaty wynagrodzenia Annie Łojewskiej!
Dość łamania praw pracowniczych!

OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.